sobota, 8 czerwca 2013

Imprezy w Augustowie

Wśród licznych imprez, z których znaczna cześć wpisała się do kalendarza kulturalno – sportowego miasta na stałe, każdy znajdzie coś dla siebie. W lipcu i sierpniu najwięcej dzieje się na Plaży Miejskiej i Augustowskich Błoniach, gdzie odbywa się mnóstwo festynów, pokazów, konkursów, koncertów czołowych gwiazd polskiej estrady. Wieczorami ogromną popularnością cieszy się Rynek Zygmunta Augusta, wokół którego ulokowało się mnóstwo pubów i restauracji. Po dniu pełnym emocji można tu odpocząć w licznych ogródkach kawiarnianych i barach, posłuchać dobrej muzyki lub potańczyć.


Co ma pływać, nie utonie
 

Najbardziej widowiskowa impreza augustowskiego lata to Mistrzostwa Polski w Pływaniu Na Byle Czym. Dostarcza emocji zawodnikom i dużą dawkę humoru widzom. Mistrzostwa organizowane są już od kilku lat przez Radio Białystok przy współudziale miasta. W ostatnią niedzielę lipca nad Nettę ściągają rzesze miłośników konstruowania nietypowych pojazdów wodnych. 


Augustowski Kulig Na Byle Czym

Kulig na byle czym, to fantastyczna, zimowa impreza, która na stałe wpisała się do kalendarza najciekawszych wydarzeń w Augustowie. W tym roku wystartuje już po raz trzeci, aby rozruszać mieszkańców, dać okazję do wspólnej zabawy i przyciągnąć gości z całej Polski.



 Amatorskie Mistrzostwa w Narciarstwie Wodnym na Wyciągu Nart Wodnych
 Zawody, w których mogą uczestniczyć wszyscy chętni z całego kraju i nie tylko. Uczestnicy oceniani są w takich konkurencjach jak: jazda figurowa, slalom i długość przejechanej trasy.



Koncerty na Błoniach
Corocznie Augustów zgromadza tłumy na Błoniach nad Nettą.



Maraton Pływacki
Maraton jest imprezą cykliczną o długim stażu, odbywająca się w sierpniu. Miejscem rozgrywania konkurencji jest plaża i jezioro Necko. Rokrocznie swoje umiejętności pływackie na dystansie 6 km sprawdza liczne grono miłośników sportów wodnych.



Augustowskie Lato Teatralne
Impreza cykliczna trwająca przez cały lipiec i sierpień w ramach, której odbywają się m.in. noce filmowe, kabaretony, spektakle, dyskoteki. Ogromną popularnością cieszy się spektakl Sławomira Mrożka „Na Pełnym Morzu”, który jest nieodłączną częścią Lata Teatralnego.



Turniej Miast Przyjaciół Trójki

Podczas ciekawych konkurencji zawodnicy Augustowa, Szklarskiej Poręby i Radiowej Trójki toczą zaciekłe boje. Mimo to atmosfera jest zawsze przyjazna i wszyscy bawią się wspaniale. Turniej cieszy się ogromna popularnością wśród mieszkańców, turystów i słuchaczy Trzeciego Programu Polskiego Radia, chociaż od niedawna gości w kalendarzu imprez.

Atrakcje Augustowa

Atrakcyjność Augustowa oparta jest w dużej mierze na bazie walorów naturalnych, szczególnie wodnych form wypoczynku. O niepowtarzalności Augustowa decydują czyste jeziora i puszczańskie lasy.


Szlakiem Kanału Augustowskiego
Kanał Augustowski jako szlak turystyczny integruje różnorodne formy turystyki: turystykę aktywną: wodną, pieszą, rowerową, konną, turystykę historyczno- kulturową- zabytki hydrotechniki, śluzy, turystykę przyrodniczo- krajobrazową, edukacyjną, ekologiczną, rekreacyjną. Kanał Augustowski to droga dająca możliwość ciekawego spędzenia czasu, oferująca różnorodność form wypoczynku, w atrakcyjnym otoczeniu wody i lasów. 


Narty Wodne
 
Jedną z największych atrakcji Augustowa jest pierwszy w Polsce profesjonalny wyciąg dla narciarzy wodnych. Jego długość wynosi 740 m., a maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć - 58 km/h. Z wyciągu może korzystać jednocześnie 8 osób.
 
 
Żegluga Augustowska


Statki Żeglugi Augustowskiej obsługują tylko akwen jezior augustowskich.  Na rejsy liniowe, a także na rejsy specjalnie zamawiane wypływają trzy statki: wspominany dwustuosobowy „Sajno” i „Serwy” oraz stuosobowy „Perkoz”.
 
 
 Rejsy Katamaranem
Augustowskie katamarany zabiorą każdego w najatrakcyjniejsze miejsca augustowskiego pojezierza
(Dolina Rospudy, Rejsy Szlakiem Papieskim, Kanałem Augustowskim itp.) bez względu na pogodę.
 
 
Rejsy Gondolą
Odbywają się one po jeziorach augustowskich i Kanale Augustowskim. Porty położone są nad rzeką Nettą i jeziorem Necko są to odziały sezonowe. Oferta rejsów gondolami jest bardzo podobna do oferty tras Żeglugi Augustowskiej. Poza rejsami stałymi i na zamówienie, organizatorzy proponują imprezy rodzinne i zakładowe. Gondole są również odpowiednio wyposażone do organizowania bankietów na wodzie.
 
 
Nurkowanie

 
Tereny Augustowa to doskonałe miejsce do uprawiania tej dyscypliny sportu. Jeden z ostatnich dziewiczych zakątków kraju z wieloma polodowcowymi rynnowymi jeziorami, przekraczającymi głębokość 30 m. Pojezierze Augustowskie jest polecanym miejscem podwodnego fotografowania. Zimą, pokryte lodem jeziora, są doskonałym miejscem do nurkowania podlodowego.
 
 
 Wigierska Kolej Wąskotorowa
Jest jedną z największych całorocznych atrakcji turystycznych regionu, powstała po odbudowaniu zabytkowej kolei leśnej. Jej szlak wiedzie przez Wigierski Park Narodowy i Puszczę Augustowską. W najurokliwszych krajobrazowo miejscach urządzone są przystanki widokowe: Binduga, Bartny Dół, Krusznik, Powały. 


Loty Balonami
Loty balonem po przepięknych okolicach Augustowa, Biebrzy, Narwi, Wigier, Czarnej Hańczy i Doliny Rospudy.

Zabytki Augustowa

Augustów to nie tylko stolica sportów wodnych. Każdy kto lubi zwiedzać miasta tu także będzie mógł znaleźć interesujące miejsca.


Rynek Zygmunta Augusta

Stanowi centrum przede wszystkim wieczornego życia Augustowian i turystów. Miejsce to przyciąga ze względu na przyjemny klimat oraz liczną ilość restauracji, barów, ogródków kawiarnianych itp. lokali, w których można zjeść i odpocząć po pełnym wrażeń dniu. Poza tym rynek upiększają odrestaurowane kamienice, fontanna, granitowa kostka zamiast asfaltu oraz ławeczki i kolorowe kwiaty.


Restauracja "Albatros"
 
Budynek restauracji mieści się przy ul. Mostowej. wybudowany został w 1962 roku i był jednym z najnowocześniejszych obiektów gastronomicznych na Suwalszczyźnie. Restauracja została uwieczniona w piosence Janusza Laskowskiego pt. Beata z Albatrosa.


Kanał Augustowski
Jest najbardziej atrakcyjnym szlakiem wodnym województwa Podlaskiego oraz wiedzie prym wśród najatrakcyjniejszych szlaków wodnych w Polsce. Został wybudowany w latach 1823-1839 wg. projektu polskiego Inżyniera gen. Ignacego Prądzyńskiego.


Muzeum Kanału Augustowskiego


Muzeum znajduje się nieopodal największej śluzy na Kanale Augustowskim (Niemnowo) na Białorusi. Mieści się w dworku Prądzyńskiego, którego nazwa powstała od nazwiska konstruktora i realizatora projektu budowy sławnej drogi wodnej. Budowę kanału wg projektu Ignacego Prądzyńskiego, rozpoczęto w 1824 roku a zakończono w 1839 roku.



Muzeum Ziemi Augustowskiej

Muzeum przybliża zwiedzającym warsztat i produkty rękodzieła wiejskiego (tkactwa, garncarstwa, plecionkarstwa) jak również sprzęty używane w domostwach regionu Puszczy Augustowskiej. 


Śluza Augustów

Została wybudowana w latach 1825-1826 przez por. Konstantego Jodkę, zniszczona w 1944 roku. Odbudowano ją w nowej postaci w latach 1947-1948. 


Port Żeglugi Augustowskiej

Port Żeglugi, z którego wypływają statki pasażerskie w rejs po jeziorach augustowskich. 9 czerwca 1999 roku statek "SERWY" gościł niezwykłego pasażera- Jana Pawła II. Dziś przypomina o tym Szlak Papieski, który pozwala nam podążać śladami Jana Pawła II.


Bazylika Mniejsza Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie

Świątynia zbudowana w latach 1906-1911 w stylu eklektycznym, w miejscu rozebranego klasycystycznego kościoła św. Bartłomieja.

 

Trochę o Augustowie...


Augustów to piękne, turystyczne miasto, które istnieje już od XVI w. Swoją atrakcyjność zawdzięcza położeniu wokół jezior i lasów Puszczy Augustowskiej. Przyroda, która je otacza nadaje mu niezwykły charakter i corocznie przyciąga rzesze turystów.



To miasto jest idealnym miejscem na letni wypoczynek na Podlasiu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miasto zapewnia odwiedzającym mnóstwo możliwości spędzania czasu wolnego, od aktywnych form sportowych po spokojne, odprężające i wyciszające spacery pięknymi krajobrazami.

  
Ze względu na ilość otaczających to miasto jezior Augustów jest doskonałym miejscem na uprawianie turystyki aktywnej i sportów wodnych. Dobrze zorganizowana i liczna sieć wypożyczalni sprzętów wodnych oferuje turystom szeroki zakres usług. Bez problemu można skorzystać z rowerów i skuterów wodnych, kajaków, motorówek, żaglówek, a nawet z elektrycznego wyciągu nart wodnych. Każda z tych form dostarcza innych wrażeń dlatego warto skorzystać z różnych ofert.